Zákon o spotřebitelském úvěru

Legislativní rada vlády schválila návrh soustavy zákonů o úvěru pro spotřebitele, která posiluje postavení spotřebitelů a zvyšuje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Návrh zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů.

Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, by mělo být předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Vznikne registr poskytovatelů i zprostředkovatelů. Kdo bude nabízet půjčky, bude muset skládat zkoušky z odborné způsobilosti. Subjekty budou mít 6 měsíců na to, aby zažádaly o licenci. Když to neudělají, nebudou moci na trhu dále působit. Za poskytování půjček bez licence bude hrozit pokuta až 20 milionů korun.

Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost. Její úroveň bude nyní stejná jak pro bankovní, tak pro nebankovní prodej úvěrů. Zákon také přesouvá licencování a dohled nad všemi poskytovateli a zprostředkovateli úvěrů na Českou národní banku.

31.01.2016

16.07.2020
Změna sídla společnosti od 1.7.2020

Nové sídlo společnosti se nyní nachází v Tančícím domě na adrese Jiráskovo náměstí 1981/6....

29.03.2020
Korona právní poradna

Vše potřebné najdete zde...

29.07.2018
www.spravcidluhu.cz

V červenci 2018 jsme pro Vás spustili novou platformu pro vymáhání pohledávek www.spravcidluhu.cz, kdy odměna za vymáhání dluhů činí pevných 15% z vymožené čás...