Zákon o spotřebitelském úvěru

Legislativní rada vlády schválila návrh soustavy zákonů o úvěru pro spotřebitele, která posiluje postavení spotřebitelů a zvyšuje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Návrh zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů.

Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, by mělo být předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

Vznikne registr poskytovatelů i zprostředkovatelů. Kdo bude nabízet půjčky, bude muset skládat zkoušky z odborné způsobilosti. Subjekty budou mít 6 měsíců na to, aby zažádaly o licenci. Když to neudělají, nebudou moci na trhu dále působit. Za poskytování půjček bez licence bude hrozit pokuta až 20 milionů korun.

Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost. Její úroveň bude nyní stejná jak pro bankovní, tak pro nebankovní prodej úvěrů. Zákon také přesouvá licencování a dohled nad všemi poskytovateli a zprostředkovateli úvěrů na Českou národní banku.

31.01.2016

10.07.2017
GDPR - revoluce v oblasti ochrany osobních údajů

Od 25. května 2018 vstoupí v účinnost nařízení EU o ochraně osobních údajů neboli „General Data Protection Regulation“ („GDPR“), které přinese evropsk...

31.01.2016
Zákon o spotřebitelském úvěru

Legislativní rada vlády schválila návrh soustavy zákonů o úvěru pro spotřebitele, která posiluje postavení sp...

05.07.2014
Podpora neziskové organizace Adam dětem

Advokátní kancelář FABIAN & PARTNERS již více než rok podporuje neziskovou organizaci Adam dětem. Adam dětem je zřízen za účelem vytváření kvalitního a bezpečného nemocničn...